Zaman Makinesi

Yazar: H. G. Wells
Çevirmen: Burak Erdoğdu
Orjinal Adı: Time Machine
ISBN: 978-605-9755
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 00 TL
Çıkış Tarihi: Yakında
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Roman
Dizi: Neo Fantazya

Zaman, insan zekâsını en çok çalıştıran ve elbette ki yoran kavramlardan biri. Zamanı algılayabilmek daha çok da anlamlandırabilmek için tek parçalığını bildiğimiz halde, parçalara bölme yoluna gittik. Daha sonra da onun içerisinde tıpkı mekânda yaptığımız gibi yolculuğa çıkabilmeyi kurguladık. H. G. Wels, Zaman Makinesi’nde insanlığın ortak hayalinden yola çıkıyor.
Bir bilim adamı geleceğe yolculuk yapmayı başarır. Yüzlerce yıl sonrasına gider. Geri döndüğünde onu bekleyenler sadece bir iki dakika yaşamışlardır. Kendisi bile yaşadıklarının rüya olduğunu düşünür bir an. Fakat üstü başı o kadar perişandır ki bir rüya ile değil, gerçeğin ta kendisi ile baş başa olduklarını anlarlar.
H. G. Wels küçücük bir tohumun içine sığan devasa ağaçlarla kısacık bir anın içine sıkışabilen uzun zaman diliminin birbirine benzerliğini anımsatıyor okura. Dün, bugün ve yarın aslında bir yanılsama olabilir, dedirtiyor. Yerleşmiş zaman algımızla oynuyor. Böylelikle kafalarımızda varlığa dair çeşitli soru işaretleri uyandırıyor.
Zaman Makinesi bir ütopyayı da sunuyor bizlere. Savaşın, kavganın, çekişmenin; dolayısıyla huzursuzluğun olmadığı bir dünya hayal edilmiş. Bu dünyada insanlar sadece tarımla ve sevdikleri insanlarla ilgileniyorlar. Yalnızca iki hedefleri var; karınlarını doyurmak ve birbirlerini mutlu etmek. Peki ya onların yaşadığı cennete benzeyen bu mekânın bir iç yüzü var mı? Varsa eseri okurken nasıl bir iç yüzü ile karşılaşacağız?
Zaman Makinesi’nin sonunda bir kez daha geleceğe giden fakat bir daha dönmeme olasılığı olan bilim adamını beklemek, onun son yolculuğuna çıkışına tanıklık eden adama ve okura düşüyor.

Kategori: