Hakkımızda

Kelimelere olan inancın azmiyle ilk kitaptan günümüze uzanan bu serüven her kitap için kendi hikâyesini yaşama ve yaşatma amacıyla ilerlemiştir.

İnsan neslinin ortak hikâye halkası insanlık tarihi boyunca yeni seslerin, yeni renklerin eklenmesiyle git gide genişlemiştir. Bazı eserler hak ettikleri halde çağının ötesine taşınamamışlar ve kaybolmaya yüz tutup tozlu arşiv raflarında karanlığa teslim olmuşlardır. Yayıncılık kültürü ve bilinci çerçevesinde arşiv raflarında yok olmaya terk edilmiş eserleri aylarca bazen de yıllarca tarayarak günümüz ve geleceğimiz olan okura kazandırmak temel amacımız olmuştur.

Kelimelerin evrenselliğine olan inancımızla başladığımız uzun yolculuğumuz her durakta kendi izlerini işlemenin yanı sıra evrensel olmanın bilinci çerçevesinde kendi tarihini yazmaya meyilli bir yolculuğa evrildi.

Roza Yayınevi; edebiyat çalışmalarının dışında, psikoloji, felsefe, düşünce, sanat ve bilişim gibi çalışmalarıyla yolculuğunu devam ettirmektedir. Gerek konusu, gerek özgün düşünce yapısıyla birçok eseri ilk kez Türkçede yayınlama gayretleri özel bir anlam taşımaktadır. Arşivlerde yok olmaya yüz tutmuş değerli eserlerin günümüz okuruna ulaştırılması için hassas aynı zamanda da çok yönlü araştırmalar gerçekleştirdik. Araştırmalarımızın sonucunda keşfettiğimiz yeni hazinelerin kitap dünyasına kazandırılması apayrı bir heyecanın ve maceranın eseridir.

Her biri sayesinde kendi halkasına yeni eserler dâhil etmeyi amaçladığımız özel dizilerimiz (markalarımız) zaman ilerledikçe şekillenmekte ve okura yeni dünyaların kapılarını aralamaktadır.

Prorenus; düşünce, felsefe ve psikoloji konulu kitaplar yayınlamaktadır. Prorenus’un asıl amacı unutulmuş veya okurla buluşturulması gecikmiş eserleri gün yüzüne çıkarmaktır. Birçok eseri Türkçeye kazandırmakla yayın hayatına başlayan Prorenus, araştırmalarına devam ederek yeni hazineler keşfetmeyi amaçlamaktadır. Kendi alanında büyük değerlere sahip eserlerin okurla buluşmasının serüveni devam etmekle birlikte, bilinmeyenlerin halkası her geçen gün genişlemektedir…

İnceeleyen; kolektif eserler yayınlar. Hazırlanan çalışmalar birden fazla eleştirmen/yazar tarafından kaleme alınan incelemelerden oluşmaktadır. Düşünce, eleştiri, inceleme ağırlıklı olarak hazırlanan İnceeleyen kitaplarının kaynak niteliği taşıması amaçlanmaktadır.

Neo Fantazya; fantastik, bilimkurgu türünde kitaplar yayınlamaktadır. Özgün eserler ağırlıkta olmak üzere bilim kurgu alanında okurun ufkunu açacak, evrene dair yeni yolculukların ışığını yansıtacak eserler keşfetmektedir. Ayrıca “edebiyatın” temel taşlarından olan fantastik eserlerin bünyesine yeni eserler katılması hedefine hizmet eden bir program işlenmektedir.

Roza Klasik; “Modern Klasikler” yayınlamaktadır. Doğu-Batı sentezli, okuru uzun soluklu peşinden sürüklemiş eserlerin yer aldığı Roza Klasik özellikle çeviri klasikler çerçevesinde yayın yapmaktadır.

İnsanlığın en güçlü iletişim aracı olan “kelime”lere olan inancımız sayesinde sürdürdüğümüz kitap yolculuğu yeni kalemler, yeni keşifler doğrultusunda devam etmektedir.