Olağanüstü Bir Gece

Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Sinan Alkan
Orjinal Adı: Phantastische Nacht
ISBN: 978-605-9755
Sayfa Sayısı: 96
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 00 TL
Çıkış Tarihi: Yakında
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Roman
Dizi: Roza Klasik

İnsan, dünyanın en tuhaf mahlûku. Hem sessizlik arar hem de sıkılır durgunluktan. Bir yandan heyecan ve tutkuya susar, diğer yandan çekinir onlardan. Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece’de içimizdeki zıtlıklardan yola çıkmış. Gerçekleştirdiği karmaşık psikolojik analizlerle tüm doğrularımızı ya da “asla olmaz” dediklerimizi yerinden oynatıyor.
Sıradan, hatta fazlasıyla rahat bir hayat bir günde nasıl değişir? Seçkin bir burjuva, birçok kişinin gıpta ile baktığı bir adam, o kadar sıkılır ki her biri diğerlerine benzeyen günlerinden tamamen alt üst etmek ister onları. Var oluşa dair soru işaretleri, açmazlar ve bunalımlarla dolu bir tek düzeliğe; karmaşayı, korkuyu ve endişeyi yeğler. Yaşadığımız acılar, mutluluklarımızdan binlerce kat daha fazla duyumsatır varlığımızı. Olağanüstü Bir Gece, işte bunu başarıyor.
Dünyevi zevklerin ruhun sonsuz açlığını karşılamada ne kadar yetersiz olduğunu, bedensel kirlenmenin tinsel sarsıntılar eşliğinde insana zevk ve işkenceyi aynı zamanda tattırdığını kanıtlayan bir kurgu. Yazar söylemek istediklerini oldukça sağlam metaforlarla güçlendirmiş. Özdeyiş niteliğindeki cümlelerle sık sık karşılaşılması eserin edebi yönünü öne çıkarıyor. Anlaşılması basit olanın zor imgelere bürünmesi ise Stefan Zweig’in okura hoş bir sürprizi.
Bu kitabı okurken yorulma olasılığınız çok yüksek. Düşünsel yanınız benzerine az rastladığınız bir devinimle harekete geçebilir. İçindeki kötüyü, en derinlerden kazarak çıkaran başkahraman acaba onu ehlileştirebilecek mi? Ondan neler öğrenecek ve ona neler öğretecek? Eserin kahramanı ile özdeşleşebilen her okur, Olağanüstü Bir Gece’nin sonunda, kendisini arınmış ve durulmuş ya da tam tersi hissedecek. Müthiş bir macera ile özüne seyahat edecek.

Kategori: