Martı

Yazar: Anton Çehov
Çevirmen: Buket Uzungöl
ISBN: 978-605-9755
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 00 TL
Çıkış Tarihi: Yakında
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Oyun
Dizi: Roza Klasik

Martı’da dört ana karakter iş başında: Arkadina, Treplev, Nina ve Trigorin. Dört perdelik oyun onların sanatsal ve romantik çatışmalarının etrafında şekilleniyor. Eserdeki dörtleme bize “anasırı erba” denilen reel evrenin aslını oluşturan hava, su, ateş, toprak unsurlarını anımsatıyor.
Rus ve Dünya edebiyatının klasikleri arasında yer alan eser, Çarlık Rusyası’nın yıkılmaya yüz tuttuğu buhranlı bir dönemi işliyor. Sanayileşme ve kentleşme yavaş yavaş yerleşirken devletin tökezlediği görülmektedir. Küçük burjuva sınıfı, gerçekleşen değişimlere ayak uyduramamış; can sıkıntısı, mutsuzluk ve amaçsızlık içinde kıvranmaktadır. Yaşanan manevi yoksunluk hali, ortak noktaları sanatseverlik olan eser kahramanları aracılığı ile ele alınıyor.
Martı’nın karakterlerinin her biri problemli insanlar. Yalnızlık, mutsuzluk ve eylemsizlik içinde tarifsiz sıkıntılara maruz kalıyorlar. Çehov, eserini 19. yy’ın sonlarına doğru feodalizmin can çekişmeleri altında kaleme almış. İşin ilginç yanı, oyunda yaşananlar günümüz insanına da hitap ediyor. Çağımızın insanları da tıpkı onlar gibi şöhret merakı, yalnızlık, yüzeysellik, cahillik, amaçsızlık, yaşlılık ve ölüm korkusu, güce olan tapınma gibi duyguları yaşıyorlar. Her çağın yangını, bazı farklılıklar gösterse de genel hatlarıyla üç aşağı beş yukarı aynı.
İnsan, başlangıcı bilinmeyen zamanlardan beri belki de hiç değişmedi. Bu nedenle sorunları da neredeyse hiç farklılık göstermedi. Çehov, Martı’da işlediği tema ile evrensel bir kalem olduğunu kanıtlamış durumda…

Kategori: