Ermiş

Yazar: Halil Cibran
Çevirmen: Fırat Ergiz
Orjinal Adı: The Prophet
ISBN: 978-605-9755
Sayfa Sayısı: 64
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 00 TL
Çıkış Tarihi: Yakında
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Felsefe / Düşünce
Dizi: Roza Klasik

Ermiş, evrensel hakikatler üzerine yazılmış bir kitap. Yaşanan çağlara da yaşanacak çağlara da sesleniyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi millete ya da hangi dine bağlı olduğunuzu söylerseniz söyleyin Halil Cibran’ın yazdıklarından çok şeyler alacaksınız.
Bir adam, bir şehri terk ederken şehrin ahalisi yolunu keser. Dünya hayatına dair yüzlerce soru sorulur ona. Ayrılıklardan ibaret bir dünyanın en hüzünlü yanı her şeyin farkında olup hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi davranmak olmalı. Oysa Ermiş görmezden gelinenleri, görmezden gelenlerin yüzlerine vuruyor tek tek. Onu dinleyenler hem memnun hem de rahatsızlar hallerinden.
Eserin kahramanı El Mustafa, sıradan insanlardan çok farklı. Nedir onun ötekilerden ayrılan yönü? Aslında o da bir anneden babadan doğmuş, nefes alıyor, yiyip içiyor, uyuyup uyanıyor, sokaklarda dolaşıyor, seviyor ve seviliyor, ondan da hoşlanmayanlar hatta nefret edenler var, en önemlisi bir gün o da ölecek!
El Mustafa bir sırra ermiş. Belki de etrafındakiler böyle düşünüyorlar. Onun bildikleri başkalarının bildiklerinin aynısı belki de… Buna rağmen okur bile şaşıracak El Mustafa’nın söylediklerine. Sanki ilk defa duymuş gibi, önceden hiç kimse bunları hiçbir zaman söylememiş gibi!
Binlerce yıldır kim bilir kaç kez, kim bilir kaç kişi söyledi iyiye, güzele, mutlak doğruya dair olan sözleri. Her defasında şaşırdık biz, her defasında unuttuk. Halil Cibran’dan işitince de benzeri tepkileri vereceğiz. Çünkü hakikatten daha şaşırtıcı olan bir şey yoktur sonsuz bildiğimiz âlemde…