Çocuğunu Nasıl Eğitirsin

Yazar: Johann Heinrich Pestalozzi
Çevirmen: Burak Erdoğdu
Orjinal Adı: How Gertrude Teaches Her Children
ISBN: 978-605-9755-47-4
Sayfa Sayısı: 112
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 14 TL
Çıkış Tarihi: Şubat 2018
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Ebeveyn / Eğitim
Dizi: Prorenus

Ses: Dil eğitimi esnasında sözcüklerin telaffuz edilmesi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bunun ne işe yaradığı ilkin kafalarda soru işaretleri yaratsa da bir dili yeni öğrenen bireyin sözcüğü telaffuz etmesi ve sözcüğün eğitmen tarafından telaffuzu öğrenmeyi kolaylaştırır. Özellikle görsel veri olmadan, yani öğrenmeye çalışılan kelimenin yazılışı görülmeden telaffuz öğrenme üzerinde daha büyük etkiye sahiptir.
Kelime: Çocuklara kelime öğretmek dil öğrenimi açısından kritik öneme haizdir. Dil öğrenimi esnasında yapılması gereken kelime bilgisini arttırmaktır. Bu da kelimelerin tekrar tekrar yazılmasından ve anlamlarının iyice kavranmasından geçmektedir.
Konuşma: Bu alan pratiğin en önemli olduğu alandır. Bu alanın gelişimi diğerlerinden bağımsızdır. Konuşmayı geliştirmek için konuşmak gerekir. Çocuklarımıza hata yapma şansı tanımalıyız. Onların psikolojilerini irdelemeli ve hatadan çekinmemelerini sağlamalıyız…”

***

Yüzeysel eğitim teorilerine karşı bir duruş sergileyen yazar, modern ve bireyi yükseltmeyi hedefleyen eğitim anlayışını toplumun kurtuluşu, aynı zamanda da yükselişi olarak ele alıyor. “Çocuğunu Nasıl Eğitirsin” sorusuna cevap vermek için yakın bir dostuna hitaben uzun mektuplar yazma yolunu seçmiş. Pedagoji alanına ilgi duyanlar bu eserde birçok tezi ve antitezi bir arada görebilecektir.
Yazar, Çocuğunu Nasıl Eğitirsin’i annesine adamış. Kendi gelişiminde en önemli etmen olarak gördüğü annesine minnet ve saygı hislerini dile getirmiş böylelikle. Bununla birlikte eserde sadece annelerin değil, ebeveynlerin ve eğitmenlerin çocukları nasıl yetiştirmeleri gerektiğinin üzerinde durulmuş. Gerçekten de doğru eğitim ailenin ve toplumun çatısını ayakta tutmaz mı?
Fransız Devrimi’nin ardından yazılan bir eser Çocuğunu Nasıl Yetiştirirsin. Satır aralarında aydınlanma felsefesinin izlerini sürmek mümkün. Yeni bir çağın, yeni insan anlayışının yerleştirilmesi, eğitimsiz halk kitlelerinin karanlıktan kurtarılması çabası eserin en belirgin işlevi. Günümüz dünyasının daha derinden keşfi için okunması gereken eserlerden biri bu yüzden.