Zihin ve Beyin

Yazar: Alfred Binet
Çevirmen: Burak Erdoğdu
Orjinal Adı: The Mind and the Brain
ISBN: 978-605-9755-23-8
Sayfa Sayısı: 120
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 14 TL
Çıkış Tarihi: Ekim 2016
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Psikoloji
Dizi: Prorenus

Zihin, kendisine özgü nitelikleri olan bir yapı olmakla birlikte bedensel bir özellik de taşımaktadır. Metafizik bakış açıları ve eğilimler ise zihnin doğal yapısıyla pek ilgilenmez. Onun için bilincin nasıl oluştuğu, algının nasıl bir süreç sonucu meydana geldiği pek önemli değildir. Metafizik öğretiler konuya ruh, kalp, beden vs… gibi kavramlarla yaklaşır.
Zihin beyinden bağımsız mıdır? Zihin ve beyin arasındaki ilişkinin tam sınırları nedir? Bu ilişki nerede başlar ve biter? Bunlar çağımız psikologların henüz çözemediği ancak üzerinde çalıştıkları sorunlardır.
Maddeye olan algımız maddenin uzay ve zaman üzerindeki etkileri üzerinde ve kısıtlı miktardadır. Maddenin özü yani töz denilen felsefi kavram ve onu algıladığımız hali doğrudan aynı anlama gelmemektedir. Psikologlar maddenin özünden ziyade nasıl algılandığı ile alakadardır.
Zihin ve beyin arasındaki bağ üzerine kaleme alınan bu kitap önemli bir bilimsel sorunu farklı bakış açıları ile ele alıyor.

Alfred Binet; 8 Temmuz 1857 yılında doğmuş, 18 Ekim 1911 yılında vefat etmiştir. Ünlü Fransız psikolog yaşamı boyunca psikoloji alanında önemli çalışmalara imza atmış, bu nedenle de psikoloji biliminin kurucularından sayılmıştır. Alfred Binet deneysel psikoloji alanında da ünlü bir bilim insanıdır. Bilinen ilk zekâ testleri kendisine aittir. Bugün halen geçerliliğini koruyan zekâ testlerinin ilk uygulayıcısı olarak kabul edilir. 1908-1911 yılları arasında Theodore Simon adlı psikolog ile birlikte zekâ skalası geliştirmiştir.
Akademik yaşamı boyunca aynı zamanda hastanelerde çalışmaya devam etmiştir. Bir yandan araştırma ve deney faaliyetlerini yürütürken diğer taraftan da hastalara klinik psikoloji hizmeti sunmaya devam etmiştir. 1900’lü yılların başlarında hastanelerdeki klinik çalışmaları sürerken hipnoterapi teknikleri üzerinde çalışmalar yapmıştır.
Ne yazık ki Binet’in hipnoz üzerindeki çalışmaları ilkin akademik çevreler tarafından kabul görmez. Alfred Binet de çareyi kızları üzerinde deneyler yapmakta bulur. Azim ve kararlılığı sonuç veren Alfred Binet bugün hipnoz konusunda söz sahibi olmuş bir bilim insanıdır. Akademik yaşamı boyunca iki yüzden fazla akademik yayın üreten Binet, oldukça üretken bir bilim insanıdır.
Binet’e asıl ününü veren literatüre Simon- Binet testi olarak geçen zekâ testidir. Söz konusu test bugün halen okullarda uygulanmakta ve eğitim sisteminde yer almaktadır. Özel zekâ seviyelerine sahip öğrencilerin nasıl eğitileceği Simon-Binet zekâ ölçeğine göre değerlendirilir. Test aynı zamanda çocukların zekâ gelişimini gözlemlemek ve normalden hızlı ya da yavaş gelişen çocukları tespit etmek için kullanılmaktadır.
Alfred Binet çağdaşları Sigmund Freud, Carl Gustav Jung gibi ünlü psikologlarla birlikte ismi anılan psikoloji biliminin önde gelen isimlerinden birisidir.

Kategori: